Usiłowanie zabójstwa w Policach

Szczecin, dnia 23 stycznia 2017 r.

Prokurator Rejonowy Szczecin – Zachód w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko:
Markowi K. o to, że w dniu 1 lipca 2016 r. w Policach, działając z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia Aleksandra D., zadał ww. kilka ciosów nożem w okolice brzucha powodując dwie rany kłute brzucha z uszkodzeniem jelita cienkiego i grubego oraz ranę prawej ręki z uszkodzeniem ścięgna, które to obrażenia spowodowały naruszenie czynności ciała pokrzywdzonego na okres trwający znacznie dłużej niż 7 dni, jednak zamiaru tego nie osiągnął z powodu działań obronnych podjętych przez pokrzywdzonego, interwencji innych osób i udzielenia pomocy lekarskiej pokrzywdzonemu,
tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zb. z art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w trakcie zdarzenia Marek K. znajdował się w stanie nietrzeźwości, około 1.5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Tuż przed zdarzeniem pomiędzy podejrzanym, a pokrzywdzonym doszło do sprzeczki. Pomimo interwencji żony podejrzany zabrał z domu nóż, którym następnie podczas kolejnej j szarpaniny z pokrzywdzonym kilkukrotnie go ugodził.
Na zabezpieczonym w toku śledztwa nożu ujawniono ślady biologiczne pochodzące zarówno od podejrzanego jak i pokrzywdzonego.
Marek K., zasłaniając się niepamięcią nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że nóż zabrał w celu obrony przez napastnikami, a zadane pokrzywdzonemu ciosy miały charakter przypadkowy.
Marek K. nie był dotychczas karany sądownie.

Za usiłowanie przestępstwa  z art. 148 § 1 kk oskarżonemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, kara 25 lat pozbawienia wolności, albo dożywotniego pozbawienia wolności.

Prokurator Prokuratury Okręgowej
Małgorzata Wojciechowicz