Akt oskarżenia przeciwko sprawcom kradzieży dokonywanych między innymi metodami „na hydraulika” – sprawa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie

Szczecin, dnia 28 kwietnia 2017 r.

W dniu 26 kwietnia 2017 r. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 7 podejrzanym, którym zarzucono między innymi popełnienie dwudziestu pięciu przestępstw przeciwko mieniu polegających na dokonywaniu na terenie całej Polski kradzieży metodami „na hydraulika”, „na pracownika administracji”, „na pracownika opieki” oraz oszustw tzw. metodą „na wnuczka”, tj. o czyny z art. 278 § 1 kk, art. 286 § 1 kk i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawcy w wieku od 21 do 35 lat działali na terenie Szczecina, Krakowa, Garwolina, Wrocławia i innych miejscowości w Polsce w okresie od czerwca  2015 r. do października 2016 r.
Ustalono, że podejrzani: Damian M., Mateusz M., Józef P., Szymon P., Andżelika P., Natalia L. oraz Tony Ł. podając się między innymi za pracowników wodociągów lub administracji, udawali się do wytypowanych przez siebie lokali zamieszkiwanych przez osoby w podeszłym wieku, schorowane i samotne,  gdzie jeden ze sprawców odwracał uwagę pokrzywdzonego, podczas gdy drugi sprawca w tym samym czasie dokonywał kradzieży mienia, w szczególności w postaci pieniędzy lub biżuterii oraz sprzętu elektronicznego takiego jak laptopy, aparaty fotograficzne czy telefony komórkowe.

W dacie skierowania aktu oskarżenia wobec czterech podejrzanych stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, zaś wobec dwóch osób stosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci między innymi dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w kwotach 2.000 zł. i 6.000 zł.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa między innymi z art. 278 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, zaś za przestępstwa z art. 286 § 1 kk grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska