Akt oskarżenia za usiłowanie zabójstwa

Prokurator Rejonowy w Gryficach skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec Bronisława O. podejrzanego o to, że w dniu 16 października 2016 r. w Trzebiatowie działając z zamiarem pozbawienia życia innych osób, spowodował pożar w budynku, który zagrażał życiu wielu osób znajdujących się w tym budynku poprzez oblanie substancją łatwopalną i podpalenie drzwi wejściowych do jednego z mieszkań, w którym przebywały cztery osoby dorosłe i troje dzieci, jednak zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na opuszczenie przez osoby pokrzywdzone mieszkania, tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zb. z art. 163 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Na skutek działań Policji, podejrzany został zatrzymany tego samego dnia. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie. Ponadto w chwili zatrzymania przez Policję podejrzany znajdował się w stanie nietrzeźwości wynoszącym ponad 2,5 promila alkoholu we krwi.

Z ustaleń śledztwa wynika, że dzięki szybkiej reakcji pokrzywdzonych, które od razu zorientowały się, że pod drzwi podłożono ogień i natychmiastowej pomocy udzielonej przez sąsiadów oraz służby ratownicze, nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.

Za zarzucany podejrzanemu czyn grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska
Prokurator Prokuratury Rejonowej
del. do Prokuratury Okręgowej