Akt oskarżenia przeciwko sprawcom rozboju – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście

Szczecin, dnia 22 maja 2017 r.

Prokurator Rejonowy Szczecin Śródmieście skierował w dnu 14 kwietnia 2017r. do Sądu Rejonowego Szczecin –Centrum akt oskarżenia wobec: Konrada B., Tomasza N. oraz Dominika Ch., którym zarzucono między innymi popełnienie przestępstwa rozboju, polegającego na tym, że w dniu 15 grudnia 2016 r. w Szczecinie w punkcie sprzedaży choinek doprowadzili dwóch pokrzywdzonych do stanu bezbronności uderzając ich pięściami w twarz i w głowę, a następnie dokonali zaboru dwóch telefonów komórkowych, tabletu, pieniędzy, portfela wraz z dokumentami, a także dwóch drzewek choinkowych, tj. o przestępstwo z art. 280 § 1 kk w zb. z art. 275 § 1 kk w zw.  z art. 11 § 2 kk i inne.

W toku  śledztwa ustalono, że podejrzani Konrad B. i Dominik Ch. w grudniu 2016 r. sprzedawali drzewka choinkowe w jednym ze stoisk firmy handlującej choinkami. Trzeci ze sprawców – Tomasz N. planował także podjęcie takiej pracy na innym stoisku.  W dniu 15 grudnia 2016 r. wszyscy trzej podejrzani spotkali się, a następnie wspólnie udali do jednego z punktów sprzedaży drzewek, gdzie pracę miał podjąć właśnie Tomasz N. Na miejscu podejrzani zastali dwóch mężczyzn, których zaatakowali bijąc ich po głowach, po czym zabrali im wartościowe przedmioty i dwa drzewka choinkowe.

Na skutek działań Policji, podejrzani zostali zatrzymani tego samego dnia. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum zastosował wobec nich tymczasowe aresztowanie. Ten środek zapobiegawczy stosowany był również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa między innymi z art. 280 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 2 lat do 12. Jednocześnie Dominik Ch. był już wcześniej karany za przestępstwa podobne i obecnie zarzucanego czynu dopuścił się w warunkach recydywy.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska