Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej handlującej marihuaną i substancjami psychotropowymi – sprawa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie

Szczecin, dnia 20 czerwca 2017 r.

W dniu 19 czerwca 2017 r. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 14 podejrzanym, którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z obrotem znacznymi ilościami środków odurzających w postaci marihuany oraz substancji psychotropowych w tym amfetaminą, MDMA oraz kokainą, tj. o przestępstwa z art. 56 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i inne.
Ponadto pięciu oskarżonym w tym: Remigiuszowi G., Marcinowi S., Mariuszowi B., Tomaszowi P. i Adrianowi T. zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zaś trzy osoby tj. Remigiusz G., Marcin S. i Tomasz P. oskarżeni są także o popełnienie przestępstw  polegających na wewnątrzwspólnotowej dostawie znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany o wadze 978,24 grama oraz substancji psychotropowej o wadze 895,12 grama, tj. o czyny z art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawcy w wieku od 23 do 50 lat działali na terenie Szczecina w okresie od stycznia 2016 r. do września 2016 r. W wyniku dokonanych przeszukań u podejrzanych ujawniono oprócz marihuany, między innymi blisko 500 gram amfetaminy, ponad 4000 sztuk tabletek MDMA i ponad 20 gram kokainy.

W dacie skierowania aktu oskarżenia, wobec pięciu podejrzanych stosowano tymczasowe aresztowanie, zaś wobec pozostałych podejrzanych stosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w wysokości do 25.000 zł.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa, między innymi z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.