Akt oskarżenia przeciwko sprawcom rozboju – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście

Szczecin , dnia 29 czerwca 2017 r.

Prokurator Rejonowy Szczecin Śródmieście skierował do Sądu Rejonowego Szczecin–Centrum akt oskarżenia wobec: Krystiana R. i Andrzeja K., którym zarzucono popełnienie przestępstwa rozboju, polegającego na tym, że w dniu 28 stycznia 2017 r. w Szczecinie doprowadzili pokrzywdzonego do stanu bezbronności, uderzając go w głowę oraz kopiąc, a następnie dokonali zaboru telefonu komórkowego, a także dokumentów i kart bankomatowych, tj. o przestępstwo z art. 280 § 1 kk w zb. z art. 275 § 1 kk w zb. z art. 276 kk w zw. z art. 11 § 2 kk i inne.

W toku śledztwa ustalono, że pokrzywdzony w nocy z 27 na 28 stycznia 2017 r. bawił się w jednym ze szczecińskich lokali. Około godziny 2.00 opuścił lokal i chciał wrócić do swojego mieszkania. W drodze został napadnięty przez podejrzanych, którzy początkowo obserwowali go idąc za nim, a po chwili został uderzony w tył głowy, na skutek czego upadł. Wówczas sprawcy zaczęli kopać pokrzywdzonego, po czym  okradli go z telefonu komórkowego, a także portfela z zawartością dokumentów i kart bankomatowych. Po dokonaniu przestępstwa obaj podejrzani zbiegli.
Gdy napastnicy oddalili się, pokrzywdzony zatrzymał przejeżdżającą taksówkę i poprosił o pomoc. Pasażerka taksówki zadzwoniła na Policję.

Na skutek działań funkcjonariuszy Policji, podejrzani zostali zatrzymani, a na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum zastosował wobec nich tymczasowe aresztowanie. Ten środek zapobiegawczy stosowany był również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa między innymi z art. 280 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 2 lat do 12. Jednocześnie obaj sprawcy byli już wcześniej karani za przestępstwa podobne i obecnie zarzucanego czynu dopuścili się w warunkach recydywy.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska