Sfingowany napad na salon gier – akt oskarżenia w sprawie Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście w Szczecinie.

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście w Szczecinie skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko trzem podejrzanym w wieku od 21 do 23 lat, tj. Dawidowi A., Damianowi M. oraz Maciejowi J., którym zarzucono między innymi popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 21 marca 2017 r. w Szczecinie działając wspólnie i w porozumieniu przywłaszczyli powierzone Dawidowi A. jako pracownikowi salonu gier pieniądze w kwocie 2.500 zł., poprzez upozorowanie rozboju w tym salonie na osobie Dawida A., a następnie Dawid A. powiadomił o niedokonanym rozboju, wiedząc że go nie popełniono swojego pracodawcę oraz Policję, to jest o czyny z art. 284 § 2 kk, art. 238 § 1 kk, art. 233 § 1 kk i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany Dawid A. był zatrudniony w jednym z salonów gier na terenie Szczecina. Na kilka dni przed dniem 21 marca 2017 r. sprawcy, tj. Dawid A. i Damian M., którzy znali się już wcześniej wpadli na pomysł, aby przywłaszczyć pieniądze znajdujące się w kasie salonu gier, które były przeznaczone na wypłaty wygranych sum. Aby uniknąć odpowiedzialności za przywłaszczenie podejrzani zaplanowali, że zainscenizują rozbój na osobie Dawida A., a następnie zawiadomią o tym jego pracodawcę i Policję. Dodatkowo o pomoc poprosili innego znajomego – Macieja J., który dysponował samochodem i miał zapewnić rzekomemu sprawcy rozboju – Damianowi M. – drogę ucieczki.

W dniu 21 marca 2017 r. w godzinach nocnych Damian M. i Maciej J. przyjechali pod salon gier, a następnie Damian M. wysiadł z samochodu i z zamaskowaną twarzą wszedł do salonu, skąd zabrał pieniądze w kwocie 2.500 zł, a następnie opuścił lokal i skierował się do zaparkowanego przed salonem samochodu, w którym czekał na niego Maciej J.

W tym samym czasie, teren w pobliżu salonu gier patrolowali dwaj funkcjonariusze Policji, którzy widząc dziwnie zachowującego się Damiana M. podjęli interwencję. Na widok funkcjonariuszy – Damian M. i Maciej J. uciekli z miejsca zdarzenia. W związku z  powyższym podjęto działania pościgowe i ujęto ich w krótkim czasie. Jednocześnie funkcjonariusze Policji udali się do salonu gier gdzie zastali rzekomego pokrzywdzonego rozbojem – Dawida A., który poinformował, że właśnie został napadnięty i skradziono jemu pieniądze.

W toku śledztwa ustalono, że wersja przedstawiona przez Dawida A. nie jest prawdziwa, zaś sprawcy działali ze sobą w porozumieniu i wcześniej wszystko zaplanowali.

Dawid A. i Damian M. byli już karani sądownie. W toku postępowania prokurator zastosował zabezpieczenie na mieniu podejrzanych.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwo między innymi z art. 233 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.