Śmiertelny wypadek drogowy – sprawa Prokuratury Rejonowej w Myśliborzu.

Prokuratura Rejonowa w Myśliborzu skierowała do Sądu Rejonowego w Myśliborzu, akt oskarżenia przeciwko Cezaremu N. podejrzanemu o popełnienie  przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 25 października 2016 r. na drodze pomiędzy miejscowościami Krzynka-Barlinek, kierując samochodem osobowym marki Volkswagen Golf umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że między innymi nie dostosował prędkości do panujących warunków atmosferycznych oraz drogowych, na skutek czego na łuku drogi zjechał na lewe pobocze, po czym uderzył w drzewo i dachował, po czym kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia, podczas gdy pasażer samochodu wypadł z pojazdu i doznał rozległych obrażeń ciała w wyniku których zmarł, tj. o czyn z art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w godzinach popołudniowych w dniu 25 października 2016 r. podejrzany Cezary N. swoim samochodem marki Volkswagen Golf wyjechał wraz z kuzynem w kierunku Barlinka. Podczas jazdy panowały trudne warunki atmosferyczne i drogowe – było ciemno, padał deszcz. W pewnym momencie na skutek nadmiernej prędkości podejrzany stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na lewe pobocze, gdzie uderzył w drzewo, po czym pojazd dachował. Pasażer wypadł z samochodu doznając rozległych obrażeń ciała w wyniku których zmarł. W tym czasie sprawca wydostał się z pojazdu o własnych siłach, a następnie uciekł z miejsca wypadku i przez tydzień ukrywał się w lesie.

W dniu 2 listopada 2016 r. sprawca został zatrzymany i na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jednocześnie – w przypadku ucieczki z miejsca wypadku drogowego – ustawa przewiduje możliwość wymierzenia kary surowszej tj. od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.