Akt oskarżenia przeciwko sprawcom napadu – sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie

Szczecin, dnia 12 lipca 2017 r.

W dniu 26 czerwca 2017 r. Prokuratura Rejonowa w Stargardzie skierowała do Sądu Rejonowego w Stargardzie akt oskarżenia przeciwko dwóm podejrzanym tj. Krzysztofowi P. i Kamilowi M., którym zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 8 lutego 2017 r. w Stargardzie działając wspólnie i w porozumieniu stosując groźby i przemoc, dokonali rozboju na dwóch pracownicach placówki świadczącej usługi kredytowe, przy czym Krzysztof P. trzymał w ręku przedmiot przypominający wyglądem broń palną, a ponadto dwukrotnie kopnął jedną z pokrzywdzonych, powodując u niej obrażenia ciała, na okres nie przekraczający 7 dni,  a następnie podejrzani zabrali pieniądze w kwocie 2.710 zł., tj. o czyn z art. 280 § 1 kk i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani Krzysztof P. i Kamil M., którzy znali się już wcześniej, spotkali się w dniu 8 lutego 2017 r. Tego dnia obaj wpadli na pomysł, że dokonają napadu na placówkę kredytową w Stargardzie, po czym udali się do sklepu z zabawkami, gdzie nabyli przedmiot wyglądem przypominający pistolet. Następnie obaj sprawcy poszli do wytypowanej przez siebie placówki firmy świadczącej usługi kredytowe. Po założeniu kapturów na głowy i zasłonięciu twarzy chustkami, weszli do środka, przy czym Krzysztof P. trzymał w dłoni kupioną w sklepie z zabawkami atrapę pistoletu. Podejrzani zażądali od pracownic placówki wydania pieniędzy. W chwili kiedy jedna z pracownic próbowała uruchomić alarm, Krzysztof P. dwukrotnie ją kopnął powodując u pokrzywdzonej obrażenia ciała do dni 7. W wyniku rozboju sprawcy zabrali w sumie 2.710 zł.

Na skutek działań Policji obaj sprawcy zostali zatrzymani i na wniosek prokuratora tymczasowo  aresztowani. Tymczasowe aresztowanie było stosowane także w dacie skierowania aktu oskarżenia. Podejrzany Krzysztof  P. był w przeszłości karany sądownie.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwo m. in. z art. 280 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności 2 lat do 12 lat.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska