Tymczasowy areszt dla nietrzeźwego sprawcy wypadku drogowego – sprawa Prokuratury Rejonowej w Gryfinie.

Dnia 5 lipca 2017 r. na wniosek Prokuratora Rejonowego w Gryfinie, Sąd Rejonowy w Gryfinie zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy wobec Romana S. podejrzanego o dokonanie przestępstwa polegającego na tym, że :

w dniu 3 lipca 2017 r. około godziny 14.40 w Gryfinie, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki BMW i będąc w stanie nietrzeźwości wynoszącym 2,7 promila alkoholu we krwi, nie zachował bezpiecznego odstępu od pojazdu za którym jechał, w wyniku czego najechał na poprzedzający pojazd, na skutek czego pasażerka tego pojazdu doznała obrażeń ciała na okres przekraczający 7 dni, po czym podejrzany zbiegł z miejsca wypadku, tj. o czyn z art. 177 § 1 kk w zw. z art. 178 kk.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Gryfinie. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzany pomimo, że wcześniej spożywał alkohol, wsiadł za kierownicę samochodu i naruszając zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym spowodował wypadek, a następnie uciekł.

Za zarzucany podejrzanemu czyn na podstawie art. 177 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Jednocześnie – w przypadku spowodowania wypadku przez nietrzeźwego sprawcę i ucieczki z miejsca wypadku drogowego – ustawa przewiduje możliwość wymierzenia kary surowszej tj. od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę tj. do 4,5 lat.