Tymczasowy areszt dla sprawcy wypadku drogowego, który zbiegł z miejsca zdarzenia – sprawa Prokuratury Rejonowej w Gryfinie

Dnia 19 lipca 2017 r. na wniosek Prokuratora Rejonowego w Gryfinie, Sąd Rejonowy w Gryfinie zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy wobec Marcina K. podejrzanego o dokonanie przestępstwa polegającego na tym, że :
w dniu 16 lipca 2017 r. na drodze krajowej nr 31 pomiędzy miejscowościami Widuchowa i Dębogóra, naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki Mazda 323F nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wyjeżdżając z łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, który dachował, w wyniku czego pasażerka pojazdu doznała  obrażeń ciała na okres przekraczający 7 dni, zaś podejrzany zbiegł z miejsca zdarzenia, tj. o czyn z art. 177 § 1 kk w zw. z art. 178 kk.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Gryfinie. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzany w dniu 16 lipca kierował samochodem marki Mazda 323F wioząc czworo pasażerów. Na skutek nadmiernej prędkości podejrzany na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z jezdni, na skutek czego samochód dachował. Bezpośrednio po wypadku podejrzany zbiegł z miejsca zdarzenia. W wyniku wypadku obrażeń ciała doznała jedna  z pasażerek. Pozostałe osoby nie odniosły obrażeń ciała.

Za zarzucany podejrzanemu czyn na podstawie art. 177 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Jednocześnie – w przypadku spowodowania wypadku przez nietrzeźwego sprawcę i ucieczki z miejsca wypadku drogowego – ustawa przewiduje możliwość wymierzenia kary surowszej tj. od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę tj. do 4,5 lat.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska