Akt oskarżenia za usiłowanie zabójstwa – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Zachód w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Henrykowi M., podejrzanemu o usiłowanie zabójstwa. Do zdarzenia doszło w dniu 16 listopada 2016 r. w Policach. Ustalono, że podejrzany z trzema innymi mężczyznami, w tym pokrzywdzonym, spożywał alkohol w swoim mieszkaniu. Około godziny 14.30 pomiędzy podejrzanym a pokrzywdzonym doszło do awantury, podczas której Henryk M. czterokrotnie ugodził pokrzywdzonego nożem w okolice barku, podbródka, karku i pleców. W wyniku zadanych ciosów pokrzywdzony doznał obrażeń w postaci ran kłuto-ciętych, w tym dwóch głębokich ran podbródka oraz pleców, które realnie zagrażały jego życiu. Na miejscu zdarzenia interweniowała Policja wezwana, przez jednego z sąsiadów, zaniepokojonego odgłosami awantury dobiegającej z mieszkania podejrzanego. Policjanci wezwali Pogotowie, które udzieliło pokrzywdzonemu pomocy. Podejrzany w trakcie zdarzenia znajdował się pod wpływem alkoholu. Badanie przeprowadzone u niego po zatrzymaniu wykazało, że ww. znajdował się w stanie nietrzeźwości o stężeniu 0, 86 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
Od dnia 16 listopada 2016 r. podejrzany jest tymczasowo aresztowany. W toku śledztwa nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Biegli psychiatrzy orzekli, że w czasie czynu działał w warunkach ograniczonej poczytalności.

Za zarzucaną podejrzanemu zbrodnię grozi  kara pozbawienia wolności od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. Henryk M. był w przeszłości prawomocnie skazany na karę 5 lat pozbawienia wolności za przestępstwo rozboju, za które odpowiadał w warunkach powrotu do przestępstwa oraz za zabójstwo, za które był prawomocnie skazany na karę 13 lat pozbawienia wolności.