Areszt za rasistowski napad.

Zdjęcie togi prokuratora oraz akt prokuratorskiego postępowania karnego

Na wniosek Prokuratora Rejonowego Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie  Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie zastosował dwumiesięczny areszt wobec mężczyzny,  który  12 sierpnia 2017 r.  przy ul. Bohaterów Warszawy w Szczecinie publicznie znieważył  z powodu przynależności rasowej i pobił obywatela Wielkiej Brytanii.

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany zaczepił pokrzywdzonego i towarzysząca mu kobietę,  rzucił w pokrzywdzonego puszką z napojem, znieważył wulgarnymi słowami, a następnie  w trakcie wywołanej przez siebie szarpaniny uderzał pokrzywdzonego pięścią owiniętą metalowym łańcuszkiem w głowę, kopał go i rozwiniętym łańcuszkiem uderzał w okolice dłoni.

Sprawca został zatrzymany w wyniku działań  Policji. Przedstawiono mu zarzut dyskryminacji i znieważenia z powodu przynależności rasowej oraz spowodowania obrażeń ciała pokrzywdzonego. Prokurator zakwalifikował to zdarzenie również jako występek o charakterze chuligańskim. Podejrzany jedynie częściowo przyznał się do popełnienia  czynu, zaprzeczając, że do zdarzenia doszło na tle rasistowskim. Ustalono, że podejrzany był w przeszłości karany w Polsce za przestępstwa przeciwko  mieniu oraz w Danii za przestępstwo związane ze stosowaniem przemocy.

Za zarzucane podejrzanemu czyny z art. 119 § 1 kk,  art. 257 § 1 kk, art. 157 § 1 kk  grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Skazując za występek o charakterze chuligańskim sąd wymierza karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy zwiększonej o połowę .