Akt oskarżenia przeciwko nietrzeźwemu motocykliście – sprawcy wypadku drogowego. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Prawobrzeże

Zdjęcie togi prokuratora oraz akt prokuratorskiego postępowania karnego

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Prawobrzeże skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Pawłowi S., któremu zarzucono popełnienie przestępstw polegających na tym, że:
– w dniu 9 lipca 2017 r. około godziny 20.10 w Szczecinie kierował motocyklem znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym 2,44 promila alkoholu we krwi, tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 kk, oraz że:
– bezpośrednio o czynie opisanym powyżej w Szczecinie umyślnie naruszył zasady obowiązujące w ruchu drogowym w ten sposób, że kierował motocyklem znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym 2,44 promila alkoholu we krwi oraz nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, co spowodowało utratę panowania nad kierowanym pojazdem, w wyniku czego potrącił idącą przy poboczu pieszą prowadzącą wózek z dzieckiem, co spowodowało ich upadek, w wyniku czego prowadząca wózek pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci rany tłuczonej w okolicy potylicznej, rozległych sińców twarzy, szyi i przedramienia lewego, sińca i obrzęku kończyn dolnych oraz złamania łuski kości potylicznej, które to obrażenia skutkowały naruszeniem prawidłowych funkcji narządów ciała na okres powyżej 7 dni, zaś dziecko doznało obrażeń ciała w postaci stłuczenia płuca prawego, stłuczenia brzucha oraz sińców twarzy, które to obrażenia skutkowały naruszeniem prawidłowych funkcji narządów ciała na okres powyżej 7 dni, po czym zbiegł z miejsca zdarzenia, tj. o czyn z art. 177 § 1 kk w zw. z art. 178 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 9 lipca 2017 r. w godzinach wieczornych podejrzany kierował motocyklem marki Qijang pomimo, że wcześniej spożywał alkohol. Jak ustalono jechał on ulicą Wesołą, a następnie gdy znajdował się na ulicy Zawrotnej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i utracił panowanie nad motocyklem, na skutek czego potrącił pieszą idącą przy poboczu drogi i prowadzącą wózek z dzieckiem. Pokrzywdzona kobieta i dziecko doznały obrażeń ciała na okres przekraczający 7 dni. Podejrzany został szybko ustalony i zatrzymany przez Policję, a następnie poddany badaniom, które wykazały, że w chwili kierowania pojazdem znajdował się on w stanie nietrzeźwości wynoszącym blisko dwa i pół promila.
Wobec podejrzanego na wniosek prokuratora został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był stosowany także w chwili kierowania aktu oskarżenia do Sadu. Podejrzany nie był w przeszłości karany sądownie.

Za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości podejrzanemu na podstawie art. 178 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności do 4,5 roku.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej

Joanna Biranowska-Sochalska