Akt oskarżenia przeciwko nietrzeźwemu sprawcy wypadku drogowego – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Patrykowi K., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że:

w dniu 6 kwietnia 2017 r. w Szczecinie kierując samochodem osobowym marki BMW umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości wynoszącym ponad 1,6 promila alkoholu we krwi jadąc al. Wojska Polskiego od strony ul. Niedziałkowskiego na Placu Szarych Szeregów stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup trakcji tramwajowej, w wyniku czego pasażerka pojazdu doznała obrażeń ciała między innymi w postaci stłuczenia głowy, wstrząśnienia mózgu, stłuczenia brzucha i złamania III i IV kości śródręcza na okres przekraczający 7 dni w rozumieniu art. 157 § 1 kk, tj. o przestępstwo z art. 177 § 1 kk w zw. z art. 178 § 1 kk w zb. z art. 178a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 6 kwietnia 2017 r. w godzinach nocnych podejrzany kierował samochodem marki BMW pomimo, że wcześniej spożywał alkohol. W pojeździe znajdowała się również pasażerka. W pewnym momencie, na Placu Szarych Szeregów  podejrzany stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w słup trakcji tramwajowej. Na skutek wypadku pasażerka doznała obrażeń ciała na okres przekraczający 7 dni. Podejrzany został poddany badaniom, które wykazały, że w chwili kierowania pojazdem znajdował się on w stanie nietrzeźwości wynoszącym ponad półtora promila.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, a także dokonał zabezpieczenia na jego mieniu. Podejrzany nie był w przeszłości karany sądownie.

Za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości podejrzanemu na podstawie art. 178 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności do 4,5 roku.