Akt oskarżenia przeciwko podejrzanym o atak na obcokrajowca – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko dwóm sprawcom ataku na obcokrajowca. Podejrzanemu Adrianowi S. zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że: w dniu 29 marca 2017 r. w Szczecinie w rejonie ul. Sikorskiego i Ronda im. Siwka, z powodu przynależności narodowej uderzył pięścią w twarz obywatela Włoch, w wyniku czego spowodował u pokrzywdzonego obrażenia w postaci sińca nosa oraz sińca i obrzęku ust, na okres nie przekraczający 7 dni , tj. o przestępstwo z art. 119 § 1 kk w zb. z art. 157 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Ponadto drugiemu podejrzanemu Kamilowi K. zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w tym samym miejscu i czasie po uprzednim użyciu przemocy wobec tego samego pokrzywdzonego, poprzez założenie mu chwytów obezwładniających na szyję i podduszanie, czym spowodował obrażenia ciała na okres nie przekraczający 7 dni, dokonał zaboru telefonu komórkowego marki LG o wartości 1400 zł., czym działał na szkodę w/w pokrzywdzonego, tj. o przestępstwo z art. 280 § 1 kk w zb. z art. 157 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

 

W nocy 29 marca 2017 r. około godziny 2.00 pokrzywdzony będący obywatelem Włoch został zaczepiony przed klubem studenckim „Pinokio” przez podejrzanego Adriana S., który wcześniej został wyproszony z w/w klubu z powodu niewłaściwego zachowania. Adrian S.  widząc pokrzywdzonego zapytał go jakiej jest narodowości oraz czy jest tureckiego pochodzenia, po czym stwierdził że „nienawidzi imigrantów i Turków”, a następnie co najmniej dwukrotnie uderzył pokrzywdzonego w twarz.

Po tym do pokrzywdzonego podszedł drugi z podejrzanych – Kamil K., który założył pokrzywdzonemu tzw. „krawat” na szyję i zaczął go podduszać. Gdy pokrzywdzony upadł na ziemię, Kamil K. przeszukał jego ubranie i zabrał telefon komórkowy marki LG. Pokrzywdzonemu pomocy udzieliły postronne osoby wychodzące z klubu, zawiadamiając o zdarzeniu Policję.

W wyniku działań funkcjonariuszy Policji, Kamil K. został ujęty tego samego dnia nieopodal miejsca zdarzenia, zaś drugiego sprawcę zatrzymano w dniu następnym. W dniu 31 marca 2017 r. na wniosek prokuratora, Sąd zastosował wobec obu podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Za zarzucane podejrzanemu Adrianowi S. przestępstwo z art. 119 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, zaś podejrzanemu Kamilowi K. na podstawie art. 280 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.