Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego na ul. Niepodległości – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Cezaremu J., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że:

w dniu 12 października 2016 r. w Szczecinie kierując samochodem ciężarowym marki DAF wraz z naczepą, jadąc środkowym pasem ruchu od ul. Wyszyńskiego w kierunku placu Zwycięstwa naruszył nieumyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu zmieniając pas ruchu ze środkowego na prawy, w wyniku czego zderzył się z samochodem marki Toyota RAV-4, którego kierujący jechał w tym samym kierunku prawym pasem ruchu i wskutek tego zderzenia, uderzył w barierę ochronną a następnie w pieszą, która stała na chodniku przy wyznaczonym przejściu dla pieszych, a także w budynek przy ul. Niepodległości, w wyniku czego pokrzywdzona piesza doznała obrażeń ciała między innymi w postaci urazu obu kończyn dolnych skutkującego wieloodłamowym złamaniem trzonów obu kości podudzia prawego, a także biernego urazu stawu kolanowego lewego i wstrząśnienia mózgu na okres przekraczający 7 dni w rozumieniu art. 157 § 1 kk, tj. o przestępstwo z art. 177 § 1 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 12 października 2016 r. podejrzany kierował samochodem ciężarowym marki DAF wraz z naczepą. Jechał on środkowym pasem ruchu ul. Niepodległości od strony ul. Wyszyńskiego, w kierunku placu Zwycięstwa. W pewnym momencie podjął on manewr zmiany pasa ruchu na prawy, nie upewniwszy się wcześniej, że może to zrobić w bezpieczny sposób. W tym samym czasie prawym pasem ruchu jechał kierujący samochodem marki Toyota RAV-4. W wyniku manewru podjętego przez kierującego samochodem ciężarowym – doszło do zderzenia obu pojazdów. Na skutek tego pojazd kierowany przez podejrzanego uderzył w barierkę ochronną oddzielającą jezdnię od chodnika oraz w budynek. W wyniku tego zdarzenia potrącona została piesza stojąca przy przejściu dla pieszych, która doznała obrażeń ciała na okres przekraczający 7 dni. Jak ustalono, podejrzany w chwili wypadku był trzeźwy.

Wobec podejrzanego prokurator dokonał zabezpieczenia na jego mieniu. Podejrzany nie był w przeszłości karany sądownie.

Za spowodowanie wypadku podejrzanemu na podstawie art. 177 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 3 lat.