Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o spowodowanie wypadku drogowego na Alei Wyzwolenia – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Karolowi W., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że:
w dniu 23 stycznia 2017 r. w Szczecinie na Alei Wyzwolenia nieumyślnie naruszył zasady obowiązujące w ruchu drogowym i spowodował wypadek w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki Peugeot 206 zaniechał szczególnej ostrożności zbliżając się do wyznaczonego i oznakowanego przejścia dla pieszych i nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu i potrącił pieszego, który doznał między innymi wieloodłamowego złamania kości piszczelowej oraz strzałkowej podudzia lewego oraz urazu głowy, w wyniku czego u pokrzywdzonego doszło do stanu będącego chorobą realnie zagrażającą życiu i do ciężkiej choroby długotrwałej, a zatem do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o czyn z art. 177 § 2 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 23 stycznia 2017 r. w godzinach popołudniowych podejrzany będący kierując samochodem osobowym marki Peugeot 206 jechał Aleją Wyzwolenia w kierunku ulicy Lubomirskiego. Zbliżając się do wyznaczonego i oznakowanego przejścia dla pieszych podejrzany zaniechał szczególnej ostrożności, w wyniku czego potracił pieszego, który w sposób prawidłowy przechodził przez jezdnię. W wyniku potrącenia pokrzywdzony doznał ciężkich obrażeń ciała, w tym złamania lewej nogi i urazu głowy.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo, na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.