Sprawcy uprowadzenia dziecka w Golczewie zasiądą na ławie oskarżonych – sprawa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie w dniu 7 listopada 2017 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi D. i Elżbiecie B. podejrzanym m. in. o uprowadzenie małoletniej w Golczewie, tj. o czyn z art. 189 § 3 kk w zb. z art. 211 kk i inne.

D. i Elżbiecie B. zarzucono między innymi to, że w dniu 3 marca 2017 r. w godzinach wieczornych w Golczewie oraz na terenach leśnych położonych na obszarze powiatu kamieńskiego i nowogardzkiego, działając wspólnie i w porozumieniu, pozbawili wolności małoletnią poniżej lat 15 uprowadzając ją wbrew woli rodziców, w ten sposób że w miejscowości Golczewo Ryszard D. złapał i przytrzymał za kurtkę, a następnie obezwładnił i wepchnął do samochodu marki Daewoo Tico, po czym odjechał, a następnie przez co najmniej 3 godziny przetrzymywano ją w pojeździe, tj. o czyn z art. 189 § 3 kk w zb. z art. 211 kk i inne.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

W związku z poczynionymi ustaleniami zatrzymano, a następnie na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowano Ryszarda D. i Elżbietę B. Ten środek zapobiegawczy stosowany był również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany Ryszard D. był w przeszłości wielokrotnie karany sądownie i obecnie zarzucanego mu przestępstwa dopuścił się w warunkach recydywy. Podejrzana Elżbieta B. nie była wcześniej karana sądownie.

Za zarzucaną zbrodnię m. in. na podstawie art. 189 § 3 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.