Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej – sprawa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 15 podejrzanym, którym zarzucono m.in. założenie, kierowanie oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała w 2013 r. Szczecinie i innych miejscach na terenie Polski oraz poza granicami kraju, w tym na terenie państw sąsiadujących.

Celem działania grupy było popełnianie przestępstw skarbowych polegających na dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć oleju rzepakowego i asfaltu, a następnie wewnątrzwspólnotowej jego sprzedaży przy wykorzystaniu podstawionych podmiotów, firm „słupów”, tzw. znikających podatników.

Jak ustalono podejrzani dokonywali dostaw towaru na teren Polski przez firmy „słupy”, które następnie wprowadzały towar do dalszego obrotu bez uiszczenia należnego podatku VAT. Powyższe pozwoliło na oferowanie ostatecznym odbiorcom towaru po bardzo atrakcyjnych cenach. Przestępczy proceder spowodował narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnej w postaci podatku VAT i straty Skarbu Państwa w wysokości ponad 31 mln zł.

Ponadto ustalono, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej dopuścili się popełnienia przestępstwa „prania brudnych pieniędzy” w łącznej wysokości prawie 150 mln zł.

Śledztwo prowadzone było we współpracy z Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Szczecinie.

W trakcie postępowania, na wniosek prokuratora wobec 10 podejrzanych stosowany był areszt tymczasowy. Aktualnie wobec 9 podejrzanych stosowane są poręczenia majątkowe w łącznej kwocie przekraczającej 900.000 zł.

Akt oskarżenia w tej sprawie sporządzony przez prokuratora liczy ponad 800 stron.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa m.in. prania brudnych pieniędzy (art. 299 § 1 i 5 kk) oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa skarbowe grozi m. in. kara pozbawienia wolności do 10 lat.