Akt oskarżenia przeciwko kierującej pojazdem, która nie zatrzymała się do kontroli, a następnie sprowadziła niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym– sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum w Szczecinie, akt oskarżenia przeciwko Justynie K. podejrzanej o to, ze w dniu 19 września 2017 r. w Szczecinie umyślnie naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób że kierując samochodem osobowym marki Mercedes CLK i jadąc ulicami Szczanieckiej w kierunku ul. Emilii Plater, Staszica przez Rondo Giedroycia i dalej ulicą Piotra Skargi, w trakcie ucieczki z miejsca kontroli drogowej przed prowadzącym za nią pościg oznakowanym radiowozem Straży Miejskiej w Szczecinie używającym sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie zatrzymała pojazdu na polecenie wydane przez prowadzących pościg funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Szczecinie  i kontynuowała jazdę znacznie przekraczając dopuszczalną administracyjną prędkość pojazdu, a także nie dostosowując prędkości do sytuacji na drodze oraz nie zachowała szczególnej ostrożności i na ulicy Piotra Skargi uderzyła w tył poprzedzającego ją samochodu marki Renault, po czym zderzyła się czołowo z jadącym z przeciwnego kierunku jazdy samochodem marki Peugeot w następstwie czego samochód ten wjechał na chodnik uderzając pieszą idąca chodnikiem, w wyniku czego piesza oraz pasażerka pojazdu marki Renault doznały lekkich obrażeń ciała, sprowadzając tym samym bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym,  tj. o czyn 174 § 1 kk w zb. z art. 178b kk i inne.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 19 września 2017 r. podejrzana kierując samochodem osobowym marki Mercedes CLK jadąc ulicą Szczanieckiej nie zastosowała się do znaku B-1 „Zakaz ruchu oraz nakaz skrętu w lewo” i w związku z tym została ona zatrzymana przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Podczas czynności podejrzana nagle odjechała z miejsca interwencji. W związku z powyższym funkcjonariusze podjęli pościg, podczas którego używali sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Podczas ucieczki podejrzana znacznie przekraczała dopuszczalną administracyjnie prędkość jadąc w kierunku ul. Emilii Plater, Staszica przez Rondo Giedroycia i dalej ulicą Piotra Skargi, gdzie uderzyła w tył poprzedzającego ja pojazdu Renault i zderzyła się czołowo z jadącym z przeciwnego kierunku jazdy samochodem marki Peugeot. W wyniku tego zdarzenia obrażenia ciała na okres zbliżony do 7 dni odniosła piesza idąca chodnikiem, w którą w następstwie zderzenia uderzył samochód marki Peugeot. Również pasażerka pojazdu marki Renault doznała lekkich obrażeń.

Wobec podejrzanej stosowany był środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz poręczenie majątkowe. Podejrzana nie była wcześniej karana sądownie. Podejrzana przyznała się do zarzutu i wyraziła żal z powodu zdarzenia.

Za zarzucane podejrzanej przestępstwo m. in. na podstawie art. 174 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.