Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o uprawę i wytwarzanie marihuany – sprawa Prokuratury Rejonowej w Gryfinie.

Prokuratura Rejonowa w Gryfinie skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Jarosławowi F., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego m. in. na tym, że:

– w okresie do dnia 2 sierpnia 2017 r. w jednej z miejscowości na terenie powiatu gryfińskiego, wbrew przepisom ustawy działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wytworzył znaczną ilość środków odurzających w postaci co najmniej 630,37 gramów konopi innych niż włókniste zwanych potocznie marihuaną, tj. o przestępstwo z art. 53 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,

– w okresie od 28 kwietnia 2017 r. do dnia 2 sierpnia 2017 r. w jednej z miejscowości na terenie powiatu gryfińskiego, wbrew przepisom ustawy uprawiał konopie inne niż włókniste zwane potocznie marihuaną, w ilości co najmniej 92 krzewów i mogła dostarczyć co najmniej 951,81 grama marihuany, tj. o przestępstwo z art. 63 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawca na terenie powiatu gryfińskiego założył i zajmował się uprawą konopi innych niż włókniste zwanych potocznie marihuaną. W dniu 2 sierpnia 2017 r. funkcjonariusze Policji, w wyniku dokonanego przeszukania ujawnili na jej terenie 92 krzewy tej rośliny, a ponadto ustalono, że sprawca wytworzył poprzez suszenie nie mniej niż 630 gram marihuany.

 

Na wniosek prokuratora, wobec podejrzanego Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, które było stosowane również w dniu skierowania aktu oskarżenia. Podejrzany nie był wcześniej karany.

 

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo, między innymi z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.