Akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku drogowego z ul. Potulickiej – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Szczecin-Śródmieście skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie, akt oskarżenia przeciwko Marcinowi  J. podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 8 września 2017 r. w Szczecinie jadąc ul. Potulicką w kierunku ul. Piekary, kierując pojazdem m-ki Fiat Scudo naruszył nieumyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że podczas wykonywania manewru cofania nie zachował szczególnej ostrożności i nie obserwował prawidłowo pola z tyłu pojazdu w wyniku czego nie ustąpił pierwszeństwa pieszej, która poruszała się drogą wewnętrzną przy ul. Potulickiej w kierunku ul. Piekary , na skutek czego potrącił pokrzywdzoną  która doznała rozległych obrażeń ciała, w wyniku czego pokrzywdzona zmarła, tj. o czyn z art. 177 § 2 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 8 września 2017 r. podejrzany kierował samochodem marki Fiat Scudo. Jechał on ul. Potulicką w kierunku ul. Piekary. W pewnym momencie podejrzany wjechał w drogę osiedlową, po czym rozpoczął on manewr cofania, przy czym nie obserwował on należycie pola z tyłu pojazdu. W tym samym czasie drogą wewnętrzną poruszała się piesza, która została uderzona przez cofający pojazd. W wyniku potrącenia kobieta doznała ciężkich obrażeń ciała, w wyniku których zmarła.

Jak ustalono podejrzany był trzeźwy, nie był wcześniej karany sądownie.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.