Akt oskarżenia przeciwko sprawcy podejrzanemu o znęcanie się nad zwierzętami – sprawa Prokuratury Rejonowej w Goleniowie

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Goleniowie skierował do Sądu Rejonowego w Goleniowie akt oskarżenia, przeciwko Piotrowi Sz., podejrzanemu o to, że w okresie do dnia 1 czerwca 2017 r. do dnia 7 października 2017 r. w jednej z miejscowości na terenie Gminy Goleniów znęcał się nad psem rasy nowofunland oraz psem rasy bernardyn, poprzez ich utrzymywanie w niewłaściwych warunkach bytowania, w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa, w pomieszczeniu nie przystosowanym do trzymania psów dużych ras, zaś w okresie od 11 września do 11 października 2017 r. trzymał w/w zwierzęta w zamkniętym pomieszczeniu bez możliwości wyjścia na zewnątrz co spowodowało, iż załatwiały potrzeby fizjologiczne w tym pomieszczeniu przebywając we własnych odchodach, tj. o przestępstwo z art. 35 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Prokuratura Rejonowa w Goleniowie nadzorowała postępowanie w związku z ujawnieniem zaniedbanych psów rasy nowofunland oraz bernardyn na terenie jednego z gospodarstw w Gminie Goleniów.

Dochodzenie wykazało, że podejrzany Piotr Sz. w jednym z budynków gospodarczych na terenie posesji utrzymywał w niewłaściwych warunkach bytowania dwa psy dużych ras, tj. nowofunland oraz bernardyn. Zwierzęta te znajdowały się w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa. Jak ustalono, zostały one umieszczone przez podejrzanego w małym pomieszczeniu, nie przystosowanym do trzymania tak dużych psów, a ponadto przez miesiąc (od 11 września do 11 października 2017 r.) psy w ogóle nie opuszczały pomieszczenia, w którym się znajdowały, a co za tym idzie załatwiały w nim potrzeby fizjologiczne.

Podejrzany nie był wcześniej karany sądownie.

Za zarzucane podejrzanemu czyny grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.