Akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku drogowego z udziałem pieszego – sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Stargardzie skierowała do Sądu Rejonowego w Stargardzie, akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi Cz., podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 9 lutego 2017 r. w Suchaniu  na przejściu dla pieszych przez ulicę Pomorską, kierując ciągnikiem siodłowym marki DAF z naczepą, jadąc od strony Stargardu w kierunku Bydgoszczy naruszył umyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych nie zachował szczególnej ostrożności i nie obserwował prawidłowo przedpola jazdy, w wyniku czego nie zauważył przechodzących przez wyznaczone przejście dla pieszych z prawej strony na lewą stronę dwójki dorosłych pieszych, w wyniku czego potrącił pokrzywdzonego mężczyznę, powodując ciężkie obrażenia ciała, realnie zagrażające życiu, tj. o czyn z art. 177 § 2 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 9 lutego 2017 r. około godziny 11.00 podejrzany kierował samochodem ciężarowym marki DAF z naczepą. Jechał on od strony Stargardu w kierunku Bydgoszczy. Gdy przejeżdżał przez miejscowość Suchań jadący przed nim samochód zatrzymał się przed wyznaczonym przejściem dla pieszych, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez jezdnię, po czym  pojazd ten odjechał.

W tym czasie na przejście weszło dwoje kolejnych pieszych – pokrzywdzony wraz z dorosłą córką. Z uwagi na podeszły wiek, pokrzywdzony szedł powoli. W tym czasie podejrzany kierujący samochodem ciężarowym nie upewnił się, że oboje piesi bezpiecznie przeszli przez jezdnię i ruszył – potrącając pokrzywdzonego mężczyznę.

W wyniku potrącenia pokrzywdzony doznał ciężkich obrażeń ciała, w tym urazu głowy, które skutkowały chorobą realnie zagrażającą życiu.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo m.in. na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.