Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód przeciwko sprawcy kradzieży rozbójniczej.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin Zachód skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Kazimierzowi P., któremu zarzucono m. in. popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 19 października 2017 r. w Nowym Warpnie, działając w warunkach recydywy dokonał zaboru mienia w postaci telefonu komórkowego o wartości 1.000 zł., a następnie w celu utrzymania się w jego posiadaniu użył przemocy wobec pokrzywdzonej poprzez jej popychanie, a także groził jej natychmiastowym użyciem przemocy, to jest o przestępstwo z art. 281 kk w zw. z art. 64 § 1 kk i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany Kazimierz P. w dniu 19 października 2017 r. w godzinach porannych udał się do Urzędu Gminy w Nowym Warpnie, gdzie dokonał kradzieży telefonu komórkowego należącego do pokrzywdzonej. Następnie – chcąc utrzymać się w jego posiadaniu – użył przemocy wobec pokrzywdzonej kobiety poprzez jej popychanie i słownie groził jej dalszym użyciem przemocy.

Na miejsce wezwani zostali funkcjonariusze Policji, którzy dokonali zatrzymania podejrzanego. Dodatkowo z uwagi na wulgarne zachowanie wobec interweniujących funkcjonariuszy Policji, podejrzany usłyszał zarzut związany z ich znieważeniem, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, tj. o czyn z art. 226 § 1 kk.

Następnie na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Środek ten był stosowany również w dniu skierowania aktu oskarżenia.

Podejrzany był w przeszłości wielokrotnie karany sądownie.

Za zarzucany obecnie podejrzanemu czyn m. in. z art. 281 kk grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, przy czym – z uwagi na popełnienie tego przestępstwa w warunkach recydywy – wobec podejrzanego może zostać orzeczona kara surowsza tj. 15 lat pozbawienia wolności.