Akt oskarżenia przeciwko kierowcy znajdującemu się pod wpływem środków odurzających – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Niebuszewo skierował do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum akt oskarżenia przeciwko Krystianowi N. podejrzanemu o to, że w dniu 25 listopada 2017 r. w Szczecinie na ul. Dubois, działając w warunkach recydywy, znajdując się pod wpływem środka odurzającego w postaci amfetaminy oraz kokainy, prowadził w ruchu lądowym samochód marki Volkswagen Passat, przy czym czynu tego dopuścił się będąc uprzednio skazanym wyrokiem Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód oraz wbrew orzeczonemu przez ten Sąd zakazowi prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym, tj. o czyn z art. 178a § 4 kk w zw. z art. 64 § 1 kk.

W dniu 25 listopada 2017 r. około godziny 23.40 na ul. Dubois funkcjonariusze Policji zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Volkswagen, którym kierował Krystian N. Funkcjonariusze podczas kontroli ustalili, że w/w kierował samochodem pomimo, iż Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym, w związku z uprzednio popełnionym przez podejrzanego przestępstwem przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Ponadto przeprowadzone badania wykazały, że Krystian N. kierując w dniu 25 listopada 2017 r. samochodem znajdował się pod wpływem środków odurzających w postaci amfetaminy i kokainy.

W związku z dokonanymi ustaleniami Krystian N. został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora – tymczasowo aresztowany. Ten środek zapobiegawczy stosowany był również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.  Podejrzany był w przeszłości wielokrotnie karany sądownie, w tym za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Za zarzucany podejrzanemu czyn z art. 178a § 4 kk popełniony w warunkach recydywy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 7,5 lat.