Akt oskarżenia przeciwko sprawcy śmiertelnego wypadku drogowego na ul. Ku Słońcu – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi M. podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 1 lutego 2017 r. w Szczecinie, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym  w ten sposób, że kierując samochodem marki BMW jadąc prawym pasem ruchu ulicą Ku Słońcu od strony ulicy Hrubieszowskiej w kierunku ulicy Różanej na skrzyżowaniu z ulicą Kwiatową ominął pojazd który zatrzymał się przed wyznaczonym przejściem dla pieszych celem udzielenia pierwszeństwa pieszemu, nie zachował szczególnej ostrożności i nie udzielił pierwszeństwa pieszemu, który przekraczał jezdnię z prawej strony na lewą, w następstwie czego potrącił pokrzywdzonego, powodując u niego liczne, ciężkie obrażenia ciała skutkujące zgonem pokrzywdzonego na miejscu zdarzenia, tj. o przestępstwo z art. 177 § 2 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 1 lutego 2017 r. około godziny 18.25 podejrzany kierował samochodem marki BMW. Jechał on ul. Ku Słońcu od strony ul. Hrubieszowskiej w kierunku ul. Różanej. Zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z ul. Kwiatową nie zachował szczególnej ostrożności, ominął inny pojazd, którego kierująca zatrzymała się aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu i w rezultacie potrącił pokrzywdzonego (lat 60) powodując u niego liczne i ciężkie obrażenia ciała, w tym obrażenia głowy, skutkujące zgonem pokrzywdzonego na miejscu zdarzenia.

Postanowieniem prokuratora wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju, a nadto mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.