Akt oskarżenia za usiłowanie zabójstwa- sprawa Prokuratury Rejonowej w Gryfinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Gryfinie  skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko  pięćdziesięcioośmioletniej  mieszkance powiatu gryfińskiego  podejrzanej o usiłowanie zabójstwa . Do zdarzenia doszło w dniu 13 października  2017 r. w miejscowości Stołeczna. W toku śledztwa ustalono, że podejrzana i pokrzywdzony pozostawali w konkubinacie. W październiku 2017 r. pomiędzy ww. wielokrotnie dochodziło do awantur, a  w  dniu 6 października 2017 r. w miejscu ich zamieszkania miała miejsce interwencja policji, podczas której podejrzana początkowo skarżyła się na zachowanie pokrzywdzonego, a następnie wycofała się ze swoich twierdzeń  o nagannym zachowaniu partnera. Podczas interwencji oboje byli pod wpływem alkoholu. W dniu 13 października 2017 r. pomiędzy ww. ponownie doszło do awantury,  podczas której oskarżona zadała pokrzywdzonemu nożem liczne rany w tym,  3 rany kłute klatki piersiowej oraz rany w okolice łokcia prawego, lewej ręki i grzbietu nosa. Pokrzywdzony usiłując uciec przed kolejnymi ciosami schował się na balkonie, skąd telefonicznie powiadomił policję o zdarzeniu.    

W toku śledztwa podejrzana przyznała się do udziału w zdarzeniu, ale zaprzeczyła, że chciała zabić pokrzywdzonego.  Biegli psychiatrzy orzekli, że w czasie czynu była poczytalna. Obrażenia, których doznał pokrzywdzony w tym jedna z ran klatki piersiowej drążąca do serca wywołała tamponadę serca i krwawienie do opłucnej, spowodowały  u ww. chorobę realnie zagrażającą życiu. Na wniosek prokuratora Rejonowego w Gryfinie podejrzana została tymczasowo aresztowana.

Za usiłowanie zabójstwa podejrzanej  grozi kara pozbawienia wolności od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. Podejrzana nie  była w przeszłości karany