Akt oskarżenia przeciwko nietrzeźwemu sprawcy wypadku drogowego w miejscowości Dobiesław – sprawa Prokuratury Rejonowej w Gryficach.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Gryficach skierowała do Sądu Rejonowego Gryficach, akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi K. podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 27 czerwca 2017 r. ok. godz. 20.20 w miejscowości Dobiesław (gmina Płoty) kierując samochodem osobowym marki Seat Ibiza umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym w ten sposób, że kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,18 promila alkoholu we krwi nie dostosował prędkości do warunków drogowych i jadąc z prędkością nadmierną stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem doprowadzając do jego uderzenia w przydrożne drzewo i w następstwie tego powodując u pasażerów tego auta obrażenia ciała, które naruszyły prawidłowe funkcjonowanie narządów ciała na okres powyżej 7 dni, tj. o przestępstwo z art. 177 § 1 kk w zw. z art. 178 § 1 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 27 czerwca 2017 r. podejrzany pomimo uprzedniego spożywania alkoholu kierował samochodem marki Seat Ibiza. Gdy przejeżdżał przez miejscowość Dobiesław w Gminie Ploty, na skutek nadmiernej prędkości stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Dwoje pasażerów, którzy jechali wraz z podejrzanym doznało obrażeń, które naruszyły prawidłowe funkcjonowanie narządów ciała na okres powyżej 7 dni.

W wyniku przeprowadzonego badania ustalono, że w chwili kierowania pojazdem podejrzany znajdował się w stanie nietrzeźwości wynoszącym ponad promil alkoholu we krwi.  Podejrzany był wcześniej karany sądownie.

Za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości podejrzanemu na podstawie art. 177 § 1 kk i art. 178 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.