Akt oskarżenia przeciwko sprawcy śmiertelnego wypadku drogowego – sprawa Prokuratury Rejonowej w Choszcznie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Choszcznie skierowała do Sądu Rejonowego w Choszcznie, akt oskarżenia przeciwko Krystianowi P. podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 7 października 2017 r. na drodze Choszczno-Krzęcin, kierując samochodem osobowym marki Ford Focus, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że poruszał się z prędkością przekraczającą prędkość administracyjnie dozwoloną i nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego doprowadził do utraty przyczepności kół pojazdu z nawierzchnią jezdni i zarzucenia pojazdu najpierw na prawe, a następnie na lewe pobocze, w następstwie czego potrącił jadącą prawidłowo swoim pasem ruchu rowerzystkę, po czym uderzył w drzewo, powodując u pokrzywdzonej rowerzystki ciężkie obrażenia ciała skutkujące jej natychmiastowym zgonem, tj. o przestępstwo z art. 177 § 2 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 7 października 2017 r. podejrzany kierował samochodem marki Ford Focus. Wiózł on dwoje pasażerów. W pewnym momencie, na odcinku drogi Choszczno-Krzęcin podejrzany w wyniku nadmiernej prędkości stracił panowanie nad kierownicą. Kierowany przez niego pojazd najpierw zarzuciło na prawe pobocze, a następnie w kierunku lewego pobocza. W czasie gdy pojazd przemieszczał się w kierunku lewego pobocza uderzył w jadącą w sposób prawidłowy rowerzystkę. Kobieta na skutek ciężkich obrażeń ciała poniosła śmierć na miejscu. Ostatecznie pojazd zatrzymał się uderzając w przydrożne drzewo.

W wyniku przeprowadzonego badania ustalono, że w chwili kierowania pojazdem podejrzany był trzeźwy. Nie był on wcześniej karany sądownie.

Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym podejrzanemu na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.