Akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku drogowego – sprawa Prokuratury Rejonowej w Gryficach.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Gryficach skierowała do Sądu Rejonowego Gryficach, akt oskarżenia przeciwko Robertowi Z. podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 12 listopada 2017 r. na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 108 i powiatowej na trasie Truskolas-Nowogard, kierując samochodem osobowym marki Renault Megane nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym w ten sposób, że poruszając się drogą podporządkowaną i wjeżdżając na skrzyżowanie z drogą wojewódzką nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem osobowym marki Ford Fiesta i uderzył w bok tego samochodu doprowadzając do jego wypadnięcia z jezdni na pole, w wyniku czego pasażerka tego pojazdu doznała obrażeń ciała w postaci urazu wielonarządowego, w tym m. in. stłuczenia płuc i złamania trzonu mostka, które to obrażenia spowodowały ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu, tj. o przestępstwo z art. 177 § 2 kk .

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 12 listopada 2017 r. podejrzany kierował samochodem marki Renault Megane. Jechał on drogą powiatową między miejscowościami Truskolas-Nowogard. Gdy dojechał do skrzyżowania z droga wojewódzką nr 108 , nie zachował szczególnej ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu drogą wojewódzką kierującemu samochodem marki Ford Fiesta. W wyniku tego zdarzenia samochód marki Ford został uderzony w bok i wypadł z drogi na pobliskie pole. Pasażerka tego samochodu doznała ciężkich, wielonarządowych obrażeń ciała.

Za spowodowanie wypadku podejrzanemu na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.