Sprawca kradzieży rozbójniczej zasiądzie na ławie oskarżonych. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Marcinowi M. podejrzanemu o to, że w dniu 4 marca 2018 r. w Szczecinie, w jednym ze sklepów, działając w warunkach recydywy, w celu utrzymania się w posiadaniu zabranych rzeczy w postaci plastrów opatrunkowych o łącznej wartości 48,93 zł., bezpośrednio po dokonaniu kradzieży użył przemocy wobec ekspedientki sklepu oraz klientki, poprzez ich szarpanie i wykręcanie ręki u pracownicy sklepu, powodując u niej uraz barku prawego i nadgarstka prawego, co naruszyło czynności narządu ciała jakim jest prawa ręka na okres przekraczający 7 dni, przy czym czynu tego dopuścił się publicznie i z oczywiście błahego powodu okazując rażące lekceważenie porządku prawnego,  tj. o czyn z art. 281 kk w zb. z art. 157 § 1 kk w zw. z art. 57a § 1 kk i inne.

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście nadzorowała śledztwo, w trakcie którego ustalono, że podejrzany Marcin M. będąc pod wpływem alkoholu w godzinach popołudniowych 4 marca 2018 r. udał się do jednego ze sklepów. Czekając w kolejce do kasy ukradł plastry opatrunkowe o wartości niespełna 50 zł., a następnie wybiegł ze sklepu. Widząc to ekspedientka wraz z jedną z klientek wybiegły za sprawcą i dogoniły go. Mężczyzna zaczął szarpać obydwie kobiety, a nadto pokrzywdzonej ekspedientce wykręcił rękę, powodując u niej uraz na okres przekraczający 7 dni. Ostatecznie kobiety obezwładniły sprawcę i wezwały na miejsce Policję. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zastali śpiącego podejrzanego, którego po dobudzeniu zatrzymali.

Następnie na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany. Ten środek zapobiegawczy był stosowany także w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany był wcześniej wielokrotnie karany sądownie, w tym za przestępstwo podobne (rozbój).

Za zarzucany podejrzanemu czyn z art. 281 kk grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, przy czym w przypadku występku o charakterze chuligańskim ustawa przewiduje zwiększenie dolnej granicy ustawowego zagrożenia o połowę, a nadto nawiązkę na rzecz pokrzywdzonych.