Sprawcy napadu na placówkę firmy kurierskiej zasiądą na ławie oskarżonych. Sprawa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko sześciu mężczyznom, którym zarzuca się m. in. to, że: w dniu 24 listopada 2017 r. w Szczecinie przy ul. Struga na terenie placówki firmy kurierskiej, działając wspólnie i w porozumieniu ze sobą, po uprzednim grożeniu natychmiastowym użyciem przemocy oraz posłużeniu się przedmiotem przypominającym wyglądem broń palną poprzez jego demonstrowanie pokrzywdzonym, następnie dokonali kradzieży mienia w postaci pieniędzy w łącznej kwocie 207.924,83 zł, a ponadto grożąc pokrzywdzonym natychmiastowym użyciem przemocy i używając przy tym przedmiotu przypominającego wyglądem broń palną, poprzez jego demonstrowanie oraz stosując wobec jednego z pokrzywdzonych przemoc w postaci chwycenia za ubranie, zmuszali pokrzywdzonych do określonego zachowania, w postaci nie podejmowania działań mających na celu utrudnienie popełnienie przestępstwa, w tym nie powiadamiania pracowników ochrony i Policji,  tj. o przestępstwo z art. 280 § 1 kk w zb. z art. 191 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk i inne.

Śledztwo w tej sprawie nadzorował Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, a prowadziła Komenda Miejska Policji w Szczecinie.

Aktem oskarżenia objęto sześciu mężczyzn w wieku od 24 do 42 lat, którym zarzuca się dokonanie w dniu 24 listopada 2017 r. napadu na placówkę firmy kurierskiej mieszczącą się przy ul. Struga w Szczecinie. Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyźni wcześniej przygotowali się do rozboju, ustalając czas i miejsce jego dokonania oraz opracowując szczegółowy plan działania. Jak ustalono, w dniu zdarzenia do placówki firmy kurierskiej weszło dwóch sprawców, którzy mieli założone kominiarki i trzymali pistolety pneumatyczne wyglądem przypominające broń palną. Krzycząc „to jest napad”,  zażądali wydania pieniędzy. Ostatecznie ich łupem padło ponad 200.000 zł. Sprawcy po zabraniu gotówki niezwłocznie zbiegli z miejsca zdarzenia.

Intensywne czynności prowadzone przez funkcjonariuszy Policji pozwoliły ustalić i zatrzymać nie tylko dwóch mężczyzn, którzy bezpośrednio dokonali napadu, ale także pozostałych czterech sprawców, którzy z nimi współdziałali.

Dodatkowo podczas zatrzymania jednego ze sprawców ujawniono przy nim woreczki z zawartością marihuany o wadze 0,34 grama oraz amfetaminy o wadze 2,95 grama w związku z czym mężczyzna ten usłyszał również zarzut posiadania narkotyków (art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 20105 r. o przeciwdziałaniu narkomanii).

Wszyscy mężczyźni po zatrzymaniu na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do sądu.

Za przestępstwo z art. 280 § 1 kk podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od 2 lat do 12.