Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Szczecin-Gryfinie przeciwko sprawcom rozboju.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Gryfinie skierowała do Sądu Rejonowego Gryfinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanym Damianowi Ł. i Sebastianowi Sz., którym zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 5 marca 2018 r. w miejscowości Krajnik w jednym ze sklepów działając wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzili właścicielkę sklepu do stanu bezbronności grożąc jej pozbawieniem życia przy użyciu atrapy pistoletu, a następnie dokonali kradzieży pieniędzy w kwocie 500 zł., tj. o przestępstwo z art. 280 § 1 kk i inne.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 5 marca 2018 r. około południa do jednego ze sklepów w miejscowości Krajnik wszedł zamaskowany sprawca – Damian Ł., który posługując się atrapą broni wycelował w pokrzywdzoną krzycząc przy tym „to jest napad, dawaj kasę”. Drugi sprawca w tym czasie stał na czatach. Kobieta w obawie o swoje życie wydała pieniądze w kwocie 500 zł. Następnie obaj mężczyźni uciekli. Pokrzywdzona o zdarzeniu niezwłocznie powiadomiła Policję.

Na skutek działań funkcjonariuszy Policji, obaj podejrzani zostali ustaleni i zatrzymani krótko po dokonanym rozboju, zaś na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowani. Tymczasowe aresztowanie było stosowane również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu. Nadto ustalono, ze atrapa pistoletu użytego do napadu była w istocie zabawką.

Podejrzani nie byli dotąd karani sądownie. Za zarzucany obecnie czyn na podstawie art. 280 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 2 lat do 12.