Akt oskarżenia przeciwko nietrzeźwemu kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej – sprawa Prokuratury Rejonowej w Goleniowie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Goleniowie skierowała do Sądu Rejonowego w Goleniowie, akt oskarżenia przeciwko Danielowi K., podejrzanemu o popełnienie  przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 30 stycznia 2018 r. na drodze publicznej w miejscowości Kliniska Wielkie, będąc uprzednio karanym prawomocnym wyrokiem Sądu za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, kierował samochodem marki Ford Focus, znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,85 promila alkoholu we krwi oraz pomimo wydania przez funkcjonariuszy Policji przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenia niezwłocznego zatrzymania pojazdu, kontynuował jazdę, tj. o czyn z art. 178a § 4 kk w zb. z art. 178b § 1 kk i inne,

Z ustaleń postępowania wynika, że w godzinach nocnych 30 stycznia 2018 r. podejrzany  (lat 29) kierował samochodem marki Ford Focus. Około północy gdy przejeżdżał on przez miejscowość Kliniska Wielkie patrolujący ten obszar funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie  podjęli decyzję o przeprowadzeniu wobec podejrzanego kontroli drogowej. Pomimo wydania polecenia zatrzymania oraz użycia w tym celu sygnałów świetlnych i dźwiękowych, podejrzany zlekceważył je i kontynuował jazdę. Ostatecznie podejrzany został zatrzymany do kontroli, podczas której funkcjonariusze poddali go badaniu trzeźwości. W wyniku tego ustalono, że podejrzany w chwili kierowania pojazdem znajdował się w stanie nietrzeźwości wynoszącym blisko dwa promile. Ponadto podejrzany był już wcześniej karany za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Za zarzucane obecnie przestępstwo m.in. na podstawie art. 178a § 4 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.