Akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku drogowego na ul. Krzywoustego – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie, akt oskarżenia przeciwko Mirosławowi B. podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 24 listopada 2017 r. w Szczecinie, kierując pojazdem marki BMW, jadąc lewym pasem ruchu, ulicą Krzywoustego na skrzyżowaniu z ulicą Sikorskiego naruszając nieumyślnie zasady bezpieczeństwa i przepisy w ruchu drogowym, podczas wykonywania manewru skrętu w lewo w kierunku ulicy Pułaskiego, nie zachował szczególnej ostrożności oraz nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu w wyniku czego zderzył się z pojazdem marki Toyota Aygo, którego kierująca jechała ulicą Krzywoustego od strony ulicy Bolesława Śmiałego w kierunku ulicy Królowej Jadwigi  przez skrzyżowanie na wprost gdy sygnalizator świetlny nadawał dla jej kierunku ruchu sygnał zielony, w wyniku czego pojazd marki BMW siłą odbicia wjechał na chodnik przy ulicy Sikorskiego gdzie potrącił idącą chodnikiem pieszą, która doznała obrażeń ciała w postaci wielołamowego, otwartego złamania obu kości podudzia lewego, co spowodowało u niej naruszenie czynności narządu ciała jakim jest lewa kończyna dolna na okres znacznie przekraczający 7 dni, tj. o przestępstwo z art. 177 § 1 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 24 listopada 2017 r. podejrzany (lat 56) kierował samochodem osobowym marki BMW. Jechał on ulicą Krzywoustego od strony ulicy Królowej Jadwigi. Zbliżając się do skrzyżowania z ulicą Sikorskiego, podczas wykonywania manewru skrętu w lewo nie zachował szczególnej ostrożności i wymusił pierwszeństwo na kierującej Toyotą Aygo, która jechała ulicą Krzywoustego z przeciwnego kierunku przy nadawanym dla niej zielonym świetle. W wyniku zderzenia obu aut, samochód którym kierował podejrzany wpadł na chodnik, gdzie potrącił kobietę idącą tym chodnikiem. Pokrzywdzona doznała poważnego złamania lewej nogi.

Podejrzany nie przyznał się do stawianego jemu zarzutu. Z ustaleń postępowania wynika, że w chwili kierowania pojazdem był on trzeźwy.

Za spowodowanie tego wypadku podejrzanemu na podstawie art. 177 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.