Tymczasowy areszt dla kierowcy znajdującemu się pod wpływem LSD, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin- Śródmieście.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście skierował do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie wniosek o zastosowanie na okres 2 miesięcy  tymczasowego aresztowania wobec Alexa H., podejrzanego m. in. o to, że w dniu 17 czerwca 2018 r. w Szczecinie na ulicach: Zbożowej, Władysława IV, Energetyków, Most Długi, Wyszyńskiego i Niepodległości znajdując się pod wpływem środka odurzającego w postaci LSD i będąc uprzednio karanym za przestępstwo polegające na kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 kk) oraz pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, nie stosując się do sądowego zakazu kierowania pojazdami, kierował samochodem marki BMW oraz pomimo wydania przez funkcjonariuszy Policji przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenia niezwłocznego zatrzymania pojazdu, kontynuował jazdę, tj. o czyn z art. 178a § 1 i 4 kk w zb. z art. 178b § 1 kk i inne.

Z ustaleń postępowania wynika, że w godzinach nocnych z 16/17 czerwca 2018 r. podejrzany kierując samochodem marki BMW, jechał w sposób brawurowy w okolicach tzw. bulwarów nad Odrą. Około godziny 3.30 patrolujący ten obszar funkcjonariusze Policji podjęli decyzję o przeprowadzeniu wobec podejrzanego kontroli drogowej. Pomimo wydania polecenia zatrzymania oraz użycia w tym celu sygnałów świetlnych i dźwiękowych, podejrzany zlekceważył je i kontynuował jazdę w kierunku centrum miasta. Jadąc al. Niepodległości stracił on panowanie nad kierownicą i uderzył w zaparkowany pojazd. Następnie wysiadł i kontynuował ucieczkę pieszo. Ostatecznie podejrzany został zatrzymany przez ścigających go funkcjonariuszy.

W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że podejrzany w chwili kierowania pojazdem znajdował się pod wpływem środka odurzającego LSD. Mężczyzna był też w przeszłości karany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w związku z czym obwiązywał go sądowy zakaz kierowania pojazdami. Na wniosek prokuratora podejrzany został aresztowany na 2 miesiące.

Za zarzucane obecnie przestępstwo m.in. na podstawie art. 178a § 4 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.