Akt oskarżenia przeciwko nietrzeźwemu kierowcy, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Prawobrzeże.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Prawobrzeże skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu Bartoszowi S., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że: w dniu 28 marca 2018 r. na drodze publicznej, tj. na ul. Gdańskiej w Szczecinie, kierował pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym – samochodem marki Nissan, znajdując się przy tym w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,98 promila alkoholu we krwi oraz nie zatrzymał się do kontroli drogowej, pomimo wydania polecenia zatrzymania pojazdu przez funkcjonariuszy Policji, którzy poruszali się oznakowanym służbowym radiowozem policyjnym, używając przy tym sygnałów dźwiękowych i świetlnych i kontynuował jazdę, tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 kk w zb. z art. 178b kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

W dniu 28 marca 2018 r. w godzinach nocnych na ul. Gdańskiej w Szczecinie funkcjonariusze Policji podjęli interwencję wobec kierującego samochodem marki Nissan, wydając jemu polecenie zatrzymania się do kontroli. Mężczyzna nie wykonał polecenia i nie zatrzymał się do kontroli. W wyniku działań funkcjonariuszy Policji sprawca został zatrzymany, a przeprowadzone badania wykazały, że kierował on pojazdem znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym blisko 2 promile alkoholu we krwi.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i niezatrzymanie się do kontroli policyjnej, podejrzanemu m. in. na podstawie art. 178b kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.