Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o przestępstwa narkotykowe – sprawa Prokuratury Rejonowej w Pyrzycach.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Pyrzycach skierowała do Sądu Rejonowego w Pyrzycach akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o popełnienie przestępstw o charakterze narkotykowym, w tym m. in. o to, że w dniu 24 lutego 2018 r. w Pyrzycach, posiadał wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, znaczną ilość środków odurzających w postaci marihuany o łącznej wadze 140,20 grama, tj. o przestępstwo z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i inne.

W dniu 24 lutego 2018 r. funkcjonariusze Policji podjęli – na jednej z pyrzyckich ulic – interwencję wobec jadącego rowerem podejrzanego. Mężczyzna na widok funkcjonariuszy zaczął uciekać. W wyniku pościgu mężczyznę zatrzymano, a następnie wobec uzasadnionego podejrzenia, iż podejrzany może posiadać przy sobie narkotyki, ewentualnie inne przedmioty, których posiadanie jest zabronione, dokonano jego przeszukania. W rezultacie ujawniono przy podejrzanym plastikowe pudełko, w którym znajdowała się marihuana. Ponadto w toku śledztwa przeszukano mieszkanie podejrzanego, w którym również ujawniono marihuanę. Łącznie zabezpieczono ponad 140 gram tego narkotyku.

Ponadto śledztwo wykazało, że podejrzany czynił przygotowania do wprowadzenia narkotyków do obrotu. W związku z powyższym podejrzany usłyszał również zarzut dotyczący popełnienia przestępstwa z art. 57 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W toku postępowania podejrzany został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany (lat 41) nie był w przeszłości karany sądownie. W toku śledztwa  przyznał się do zarzutów.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwa, w tym m. in. z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.