Akt oskarżenia przeciwko sprawcy rozboju. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Maciejowi W., któremu  zarzuca się m. in. to, że w dniu 31 maja 2018 r. w Szczecinie, grożąc pokrzywdzonemu uszkodzeniem ciała, zabrał w celu przywłaszczenia hulajnogę oraz sportowy worek i gotówkę w kwocie 5 zł., tj. o przestępstwo z art. 280 § 1 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 31 maja 2018 r. pokrzywdzony mający 15 lat został zaczepiony przy Placu  Grunwaldzkim przez Macieja W., który grożąc jemu pobiciem, zażądał „wydania fantów”. Pokrzywdzony w obawie o swoje zdrowie oddał sprawcy hulajnogę, na której jeździł, a nadto sportowy worek i gotówkę w kwocie 5 zł. Podejrzany po zabraniu w/w przedmiotów uciekł z miejsca zdarzenia, pokrzywdzony natomiast udał się do domu, gdzie opowiedział o zdarzeniu.

Po zawiadomieniu Policji na skutek działań funkcjonariuszy sprawca rozboju został ustalony i zatrzymany, zaś na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany. Tymczasowe aresztowanie było stosowane również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu. Ponadto w wyniku przeszukania dokonanego w mieszkaniu sprawcy skradziona hulajnoga została przez pokrzywdzonego odzyskana.

Podejrzany nie był w przeszłości karany sądownie. Teraz za zarzucany czyn na podstawie art. 280 § 1 kk grozi mu kara pozbawienia wolności od 2 lat do 12.