Akt oskarżenia przeciwko sprawcy stosującemu przemoc domową – sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Stargardzie skierowała do Sądu Rejonowego w Stargardzie akt oskarżenia przeciwko Januszowi C. podejrzanemu  m.in. o to, że: w okresie od stycznia 2015 r. do dnia 25 stycznia 2018 r. w jednej z miejscowości na terenie Gminy Stargard znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną oraz dwójką małoletnich dzieci, w ten sposób, że bez żadnego powodu wszczynał awantury domowe podczas których znieważał słowami powszechnie uznanymi za wulgarne i obelżywe, budził w środku nocy, szarpał za ręce, a ponadto wielokrotnie groził pozbawieniem życia lub zdrowia, tj. o czyn z art. 207 § 1 kk.

Prokuratura Rejonowa w Stargardzie nadzorowała postępowanie w przedmiotowej sprawie. Jak wynika z dokonanych ustaleń, podejrzany zamieszkujący wspólnie z żoną oraz małoletnimi dziećmi znęcał się nad nimi psychicznie i fizycznie. Z zeznań pokrzywdzonej kobiety jak również z innych zgromadzonych dowodów wynika, że podejrzany nadużywający alkoholu, znajdując się pod jego wpływem, wielokrotnie wszczynał bezpodstawne awantury, podczas których wyzywał pokrzywdzonych wulgarnymi słowami, groził im pozbawieniem życia i uszkodzeniem ciała. Ponadto ustalono, że mężczyzna budził domowników w środku nocy, a także stosował wobec nich przemoc fizyczną szarpiąc za ręce.

Wobec mężczyzny na wniosek prokuratora zostało zastosowane tymczasowe aresztowanie. Ten środek zapobiegawczy był stosowany także w dniu kierowania do Sądu aktu oskarżenia.  Podejrzany nie był w przeszłości karany sądownie.

Za czyn zarzucony podejrzanemu m.in. na podstawie art. 207 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.