Sprawcy kradzieży rozbójniczej zasiądą na ławie oskarżonych. Sprawa Prokuratury Rejonowej w Myśliborzu.

Zdjęcie togi prokuratora oraz akt prokuratorskiego postępowania karnego

Prokuratura Rejonowa w Myśliborzu skierowała do Sądu Rejonowego w Myśliborzu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom – Krystianowi M. (lat 19) i Dawidowi N.  (lat 19), podejrzanym m. in. o to, że w dniu 29 marca 2018 r. w Myśliborzu, działając wspólnie i w porozumieniu w celu utrzymania się w posiadaniu zabranych ze sklepu rzeczy w postaci dwudziestu opakowań czekoladek o łącznej wartości 309,80 zł., bezpośrednio po dokonaniu kradzieży, grozili pozbawieniem życia i użyli przemocy wobec pracownika ochrony sklepu, w ten sposób że uderzali go po całym ciele i głowie oraz kopali obutą stopą, powodując u pokrzywdzonego mężczyzny obrażenia ciała w postaci urazu głowy z sińcem, a także urazu kolana lewego, tj. o czyn z art. 281 kk i inne.

Prokuratura Rejonowa w Myśliborzu nadzorowała śledztwo, w trakcie którego ustalono, że podejrzani w dniu 29 marca 2018 r. udali się do jednego ze sklepów na terenie Myśliborza z zamiarem dokonania kradzieży.

Gdy jeden ze sprawców tj. Krystian M. zabrał dwadzieścia opakowań czekoladek, czekający w tym czasie przy drzwiach Dawid N., pomógł jemu opuścić sklep, otwierając przed nim drzwi. W pościg za mężczyznami ruszył pracownik ochrony sklepu, który po ich dogonieniu zażądał zwrotu skradzionych słodyczy. Wówczas obaj sprawcy zaczęli uderzać pokrzywdzonego, który upadł na chodnik, a następnie mężczyźni kopali go po całym ciele, w tym po głowie. Ostatecznie napastnicy zbiegli.

W wyniku działań funkcjonariuszy Policji obaj sprawcy zostali zatrzymani, a na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowani. Ten środek zapobiegawczy był stosowany także w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu. Podejrzani nie byli wcześniej karani sądownie.

Obecnie za zarzucany podejrzanym czyn z art. 281 kk grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.