Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Szczecin-Prawobrzeże w Szczecinie w sprawie napadu rabunkowego na jubilera.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o dokonanie napadu rabunkowego na szczecińskim Prawobrzeżu.

 

 

Do przestępstwa, którego dotyczy akt oskarżenia doszło 27 lutego 2010 r. w salonie jubilerskim przy ul. Jasnej w Szczecinie. Łupem sprawców padła wówczas biżuteria i pieniądze o łącznej wartości 50 000 zł, które napastnicy zabrali po uprzednim obezwładnieniu właściciela salonu. Z ustaleń śledztwa wynika, że około godziny 14.30 dwaj napastnicy weszli do sklepu jubilerskiego przy ul. Jasnej w Szczecinie. Jeden z nich przeskoczył przez ladę i wbiegł na zaplecze w poszukiwaniu pieniędzy, a drugi po wejściu do sklepu uderzył pokrzywdzonego pięścią w twarz , a kiedy ten upadł zaczął go bić pięściami po twarzy i klatce piersiowej doprowadzając do stanu bezbronności. Kolejny z uczestników napadu czekał w samochodzie na zewnątrz, a następnie przejął od pozostałych zrabowaną biżuterię i pieniądze. Na skutek zdarzenia pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci sińców i złamania trzech żeber skutkujących rozstrojem zdrowia na okres powyżej 7 dni. Wśród zrabowanych przedmiotów znajdowało się 200 gramów złota o wartości 20 000 zł, wyroby ze złota i pereł oraz 1800 zł.

Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Szczecin-Prawobrzeże w Szczecinie to kolejna decyzja procesowa w tej sprawie. Dwaj pozostali napastnicy, prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód , w 2011 r. zostali skazani na kary 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Oskarżony, który ukrywał się przed organami ścigania został zatrzymany w Szkocji w listopadzie 2017 r. , skąd na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w dniu 28 grudnia 2017 r. został przekazany do Polski, gdzie został tymczasowo aresztowany na mocy postanowienia Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Podejrzany w toku śledztwa nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.
Przestępstwo z art. 280 § 1 kk zagrożone jest karą do 12 lat pozbawienia wolności