Akt oskarżenia w sprawie rozboju i kradzieży – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście w Szczecinie

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście w Szczecinie skierował do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom podejrzanym o dokonanie rozboju i kradzież.

 

 

Do zdarzenia doszło w dniu 4 maja 2018 r. Około godziny 23 pokrzywdzony przyjechał pociągiem z Berlina do Szczecina. W poczekalni dworcowej poznał jednego z podejrzanych i towarzyszącą mu kobietę z którymi zaczął pić alkohol. Około godziny 6 nad ranem   podejrzany  poprosił pokrzywdzonego o pieniądze na zakup alkoholu i poszedł do sklepu. W tym czasie do pokrzywdzonego podszedł mężczyzna, który zaatakował pokrzywdzonego uderzając go w twarz i zaczął go dusić.  W tym czasie poznany wcześniej mężczyzna zabrał mu portfel z zawartością pieniędzy w kwocie 30 zł i 54 euro oraz trzy karty płatnicze i dokumenty w postaci prawa jazdy i dowodu osobistego.  Po zdarzeniu napastnicy poszli do pobliskiego sklepu gdzie zapłacili skradzioną kartą za zakupy. Przy pomocy pozostałych skradzionych kart usiłowali zapłacić za kolejne zakupy, ale transakcje nie zostały zrealizowane. O 7 rano obaj podejrzano zostali zatrzymani przez Policję w okolicach miejsca, gdzie doszło do zdarzenia Jeden z nich miał przy sobie pieniądze, w tym euro oraz karty płatnicze pokrzywdzonego. Na wniosek prokuratora obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.. Obaj w przeszłości byli karani sądownie jedne z nich będzie odpowiadał w warunkach powrotu do przestępstwa.

Za rozbój grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.  Oskarżonemu, który odpowiadać będzie warunkach recydywy, grozi 15 lat pozbawienia wolności.