Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego –sprawa Prokuratury Rejonowej w Goleniowie

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Goleniowie   skierował do Sądu Rejonowego w Goleniowie akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego .

Prokurator zarzucił oskarżonemu, że w dniu 5 grudnia 2017 r. na drodze krajowej nr 6 w okolicy Klinisk Wielkich,  kierując samochodem osobowym marki Volkswagen Scirocco  umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że znajdując się w stanie nietrzeźwości odpowiadającemu stężeniu alkoholu we w krwi na poziomie 2%  nie dostosował prędkości  pojazdu do warunków panujących na drodze oraz w wyniku złej obserwacji przedpola jazdy doprowadził do najechania na tył samochodu Volkswagen Bora,  w wyniku czego   śmierć  poniósł pasażer tego pojazdu , to jest o czyn z art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk .

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Goleniowie z dnia 7 grudnia 2017r. na wniosek prokuratora  podejrzany  został tymczasowo aresztowany.  W toku śledztwa   przyznał się do popełnienia  zarzucanego  czynu.   Za przestępstwo kwalifikowane z art. 177§ 2  kk grozi  kara pozbawienia wolności  do 8 lat . Z uwagi na stan nietrzeźwości  oskarżonego Sąd, w oparciu o przepis art. 178 § 1 kk może wymierzyć  karę w wymiarze nie niższym niż 2 lata do górnego ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, to jest do 12 lat .