Akt oskarżenia za paserstwo – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy Szczecin-Zachód w Szczecinie skierował do Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód akt oskarżenia przeciwko  obywatelowi Litwy podejrzanemu o paserstwo.

W toku śledztwa podejrzanemu zarzucono przyjęcie od nieustalonej osoby na terenie Niemiec, celem przewiezienia na Litwę, pochodzącego z kradzieży ciągnika siodłowego marki Volvo z naczepą o łącznej wartości 110 000 Euro (456 137 zł), stanowiącej mienie znacznej wartości, to jest czynu z art. 291 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że ciężarówka z naczepą i ładunkiem mleka została skradziona pomiędzy godziną 21.50 17 lutego 2018 r., a godziną  5.30 18 lutego 2018 r. z terenu magazynów niemieckiej spółki w Niederleheme, po uprzednim uszkodzeniu bramy wjazdowej prowadzącej na teren spółki oraz przełamaniu mechanicznych i elektronicznych zabezpieczeń pojazdu. Właściciel niemieckiej spółki oszacował wartość skradzionego ciągnika na kwotę 60 000 euro, a naczepy z ładunkiem na kwotę 50 000 euro.

Skradziony pojazd został ujawniony przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego, podczas kontroli na punkcie kontrolnym przy autostradzie A6 w Kołbaskowie.  Kierujący samochodem obywatel Litwy został zatrzymany. Na wniosek prokuratora decyzją Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie został tymczasowo aresztowany. W toku śledztwa przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że zlecenie przewiezienia samochodu z Niemiec na Litwę otrzymał od mężczyzny, którego poznał przez Internet poszukując pracy. Samochód został mu przekazany na parkingu przy autostradzie na terenie Niemiec wraz z kluczykami i dokumentami.  Za przewiezienie go na Litwę miał otrzymać 700 euro.

Za popełnienie zarzucanego podejrzanemu czynu grozi ww. kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.