Akt oskarżenia przeciwko kierowcy, który zmuszał funkcjonariusza Policji do zaniechania czynności służbowej podczas przeprowadzanej kontroli – sprawa Prokuratury Rejonowej w Pyrzycach.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Pyrzycach skierowała do Sądu Rejonowego w Pyrzycach akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o dokonanie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 20 sierpnia 2018 r. w miejscowości Skrzynka na terenie gm. Lipiany działając w celu zmuszenia funkcjonariusza Policji do zaniechania prawnej czynności służbowej podczas przeprowadzanej kontroli drogowej pojazdu, poprzez gwałtowne ruszenie pojazdem spowodował upadek funkcjonariusza Policji, który w wyniku tego upadku doznał obrażeń ciała na okres nie przekraczający 7 dni,  tj. o przestępstwo z art. 224 § 2 kk w zb. z art. 157 § 2 kk i inne.

Postępowanie w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Pyrzycach. Z poczynionych ustaleń wynika, że podejrzany, w dniu 20 sierpnia 2018 r. kierował samochodem marki Volkswagen Passat. W miejscowości Skrzynka na terenie gm. Lipiany został on zatrzymany do kontroli drogowej przez funkcjonariuszy Policji. Podczas wykonywanych czynności służbowych podejrzany gwałtownie ruszył samochodem z miejsca, co spowodowało upadek funkcjonariusza, który w jego wyniku doznał obrażeń ciała na okres nie przekraczający 7 dni.

Podejrzany (lat 22) przyznał się do stawianego jemu zarzutu. Nie był w przeszłości karany sądownie. Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, a nadto dokonano zabezpieczenia na jego mieniu.

Za zarzucany podejrzanemu czyn m. in. z art. 224 § 2 kk grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.