Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o usiłowanie zabójstwa – sprawa Prokuratury Rejonowej w Pyrzycach.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokurator Rejonowy w Pyrzycach skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o to, że w dniu 19 października 2017 r. w jednym z mieszkań w miejscowości na terenie gminy Pyrzyce, działając w warunkach recydywy, w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego, uderzał go po głowie pięściami oraz co najmniej dwukrotnie – z dużą siłą – drewnianym wałkiem do ciasta, czym spowodował uszkodzenia ciała m. in. w postaci złamania przedniej lewej ściany zatoki czołowej oraz rany tłuczone okolicy czołowej lewej i ciemieniowo-potylicznej lewej,  tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zb. z art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk i inne.

Z dokonanych ustaleń wynika, że podejrzany po opuszczeniu Zakładu Karnego, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności, zamieszkał wraz ze swoim ojcem. W dniu 19 października 2018 r. podejrzany będąc pod wpływem alkoholu wszczął awanturę, podczas której zaatakował swojego ojca, uderzając go po głowie – początkowo pięściami, zaś po chwili zadał mu co najmniej dwa uderzenia drewnianym wałkiem do ciasta. Następnie sprawca opuścił mieszkanie, pokrzywdzony zaś udał się do sąsiadki, która wezwała na miejsce Pogotowie. Śledztwo wykazało, iż w wyniku zadanych ciosów doznał uszkodzenia ciała m. in. w postaci złamania przedniej lewej ściany zatoki czołowej oraz ran tłuczonych okolicy czołowej lewej i ciemieniowo-potylicznej lewej, które to obrażenia naruszył czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni. Śledztwo wykazało również, iż podejrzany groził ojcu pozbawieniem życia, w związku z czym usłyszał także zarzut dotyczący tego przestępstwa (art. 190 § 1 kk).

W wyniku działań funkcjonariuszy Policji podejrzany został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany. Ten środek zapobiegawczy stosowany był również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany (lat 39) nie przyznał się do zarzucanego jemu czynu. Był on w przeszłości karany sądownie i obecnie zarzuconego mu czynu dopuścił się w warunkach recydywy.

Za zarzucaną zbrodnię m. in. na podstawie art. 13 § 1 kk i art. 148 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności.