Akt oskarżenia przeciwko sprawcy stosującemu przemoc domową – sprawa Prokuratury Rejonowej w Myśliborzu.

Stylizowane zdjęcie figurki Temidy, w tle godło RP

Prokuratura Rejonowa w Myśliborzu skierowała do Sądu Rejonowego w Myśliborzu akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o to, że w okresie od marca 2014 r. do dnia 5 lipca 2018 r. w jednej z miejscowości na terenie powiatu Myśliborskiego znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną oraz synem, w ten sposób, że znajdując się pod wpływem alkoholu wszczynał kłótnie i awantury domowe podczas których znieważał pokrzywdzonych słowami powszechnie uznanymi za wulgarne i obelżywe, a także groził pozbawieniem życia, szarpał za odzież, popychał i uderzał swojego syna, zaś wobec żony w dniach 2 i 3 lipca 2018 r. kierował groźby jej podpalenia, a ponadto w dniu 5 lipca 2018 r. groził żonie wbijając nóż przed drzwiami wejściowymi do mieszkania, tj. o czyn z art. 207 § 1 kk.

Prokuratura Rejonowa w Myśliborzu nadzorowała postępowanie w przedmiotowej sprawie. Jak wynika z dokonanych ustaleń, podejrzany zamieszkujący wspólnie z żoną i synem, znęcał się nad nimi psychicznie i fizycznie. Ustalenia postępowania wykazały, że podejrzany nadużywający alkoholu znajdując się pod jego wpływem wielokrotnie wszczynał kłótnie i awantury domowe. W ich trakcie zachowywał się agresywnie, wyzywając pokrzywdzonych wulgarnymi słowami i groził pozbawieniem życia. Dodatkowo podejrzany w dniu 5 lipca 2018 r. wbił nóż w drzwi wejściowe do mieszkania, czym wzbudził u pokrzywdzonych poczucie zagrożenia.

Wobec agresywnego mężczyzny na wniosek prokuratora zostało zastosowane tymczasowe aresztowanie. Ten środek zapobiegawczy był stosowany także w dniu kierowania do Sądu aktu oskarżenia.  Podejrzany nie był w przeszłości karany sądownie.

Za czyn zarzucony podejrzanemu m.in. na podstawie art. 207 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.